WUHAN'A GİDEN DSÖ COVİD-19 KAYNAĞIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Geçtiğimiz aylarda Wuhan'a giderek virüsün kaynağı hakkında bilgi almak isteyen Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, virüsün mağara ortamında çıktığını ya da laboratuvarda meydana geldiği konusunda bir bulgu olmadığını ve elde ettikleri bilgilerin de büyük resmi değiştirmeyeceğini söyledi.

Korona salgının sıfır noktası kabul edilen Wuhan 'a giden Dünya Sağlık Örgütü Korona virüsün kaynağını bulmak için Çinli yetkililer ile iş birliği yaptılar. Yaklaşık 1 ay inceleme sonunda basın önünde bulgular hakkında bilgi verdiler.

DSÖ yetkilileri salgın ile ilgili kaynağı değiştirecek bulgulara rastlanmadığını açıkladı. Virüsün ortaya çıktığı Wuhan'da yarasa mağaralarını işaret eden bir bulgu bulunamadığını belirtti.

İncelemeleri sırasında virüsün kaynağının bir hayvan olabileceğini gösteren bir veriye ulaşamadıklarını ifade eden Embarek, yeni bilgiler elde ettiklerini ancak bu bilgilerin salgın ile ilgili “büyük resmi” değiştirmekten uzak olduğunu söyledi. Eldeki bulguların virüsün laboratuvardan yayılmış olma ihtimalini de ortadan kaldırdığını ifade eden DSÖ yetkilisi, ilerleyen dönemde dondurulmuş gıda zinciri ihtimaliyle ilgili araştırma yapılabileceğini belirtti.

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör