Türkiye'de İnternet Neden Bu Kadar Yavaş ?

Türkiye'de çoğu kişi internetin yavaş olmasından şikayetçi durumda. Türkiye'deki internet gerçekten diğer ülkelere göre daha mı yavaş, yavaşsa neden yavaş bunlardan bahsedeceğim.


İnternet Hızına Göre Türkiye Dünyada Kaçıncı Sırada ?

Speedtest'in verilerine göre Türkiye internet hızına göre 175 ülke arasından 101. sırada yer alıyor. Mobil internet hızında ise 54. sırada yer alıyor.


Genel olarak pek iyi sıralamalar olduğunu söylenemez.Peki bu durum neden böyle ?


1)Coğrafi Konum : Ana taşıyıcılar, Avrupa'dan Ortadoğu'ya internet götürmek için Türkiye üzerinden götürmeyi değil Akdeniz'in dibinden fiber kablolarla geçirmeyi tercih ediyorlar.

Coğrafi konumumuzun bir diğer dezavantajı da komşularımızın pek gelişmiş ülkeler olmaması. Eğer komşularımız gelişmiş ülkeler olmuş olsaydı fiber hatların ülkemizi pas geçmesi mümkün olmazdı.


2) Nüfus Yoğunluğu : Türkiye kalabalık bir ülke ve gitgide kalabalıklaşan bir ülkedir. Aynı zamanda Türkiye'deki insanlar zamanının çoğunda internetten faydalanıyor. Yabancı yatırımcılar, Türkiye'nin bağlantı noktasını artırmıyorlar. Bu yüzden de az bağlantı noktası çok fazla insanın internet ihtiyacını karşılıyor. Bu da internetin yavaş olmasına neden oluyor.


8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör