Son 20 Yılın En Sessiz Yılı

Dünya geneli bir çalışma yürüten bilim insanları koronavirüs salgının insan aktivitesini azaltmasıyla verilerin ölçülmeye başlandığı son 20 yılın en sessiz yılının 2020 olduğunu açıkladı 33 ülkeden uluslararası bir sismolog grubu tarafından gerçekleştirilen çalışmada karantina uygulamasından dolayı seyahat eden insanlar ve fabrikalar tarafından üretilen gürültünün 50 oranında düşüş yaşadığı tespit edildi.

İsviçre merkezli küresel araştırma covid-19 nedeniyle karantina sürecinin başladığı 2020 yılı kayıt altına alınan son 20 yılın en sessiz yılı seçildi. Karantina sebebiyle seyahat, trafik ve fabrika gibi büyük gürültülerin önemli ölçüde azaldığı açıklandı.

268 İSTASYONUN 185’İNDE EN DÜŞÜK SES SEVİYESİ

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü'nden (ETH Zürich) sismoloji uzmanlarının oluşturduğu ekip dünya çapındaki 268 sismik istasyondan 185’inde son 20 yılın en düşük ses seviyesinin kaydedildiğini açıkladı.

Sismolog John Clinton, son 20 yılı kapsayan veri arşivlerine atıfta bulunarak, "Kapatma dönemindeki haftalar, kayıtlarımızdaki en sessiz dönemdi. İnsan gürültüsü sürekli artarken, bu dönemin çok uzun zamandır en sessiz dönem olması çok muhtemel" şeklinde konuştu.


13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör