RENK KÖRLÜĞÜ NEDİR, KİMLERDE GÖRÜLÜR VE NEDENLERİ NELERDİR ?

RENK KÖRLÜĞÜ NEDİR

Renk körlüğü bazı renkleri ayırt edemeyen bir göz rahatsızlığıdır.

Genellikle kırmızı ve yeşil rengi karıştırırlar.

Bazı hastalar ise nadiren de olsa tüm renkleri gri tondaymış gibi görürler.


RENK KÖRLÜĞÜ KİMLERDE GÖRÜLÜR

Renk körlüğü iki farklı şekilde görülür. Birincisi kalıtsal sebeplerden oluşan renk körlüğü. İkincisi ise sonradan meydana gelen edinilmiş renk körlüğüdür.


Doğuştan olan renk körlüğü sıklıkla x kromozomu olarak bilinen cinsiyet kromozomuyla aktarılmaktadır. Erkeklerde 1 tane kadınlarda ise 2 tane X kromozom vardır. Erkeklerde %8 oranında görülürken kadınlarda ise %0,5 oranında görülür.


RENK KÖRLÜĞÜN NEDENLERİ

Renk körlüğü, çoğunlukla ,ışığı dalga boylarına göre algılayan konilere bağlı olduğundan retinalardaki koni fotoreseptörlerindeki bozukluklarla doğrudan ilgilidir.

Gözümüzün retina tabakasında  "çomak" ve "koni" dediğimiz fotoreseptörler vardır. Konilere renkli görmemizden sorumludur. Renk körlüğü olanlarda kalıtımsal olarak kimi koniler eksiktir veya farklı çalışmaktadır.


Renk körlüğü genellikle kalıtsal genetik bir bozukluktur. Sıklıkla cinsiyet kromozomlarında X kromozomu üzerinde taşınarak bebeğe geçer. Ancak öte yandan, renk körlüğüne neden olabilen 19 farklı kromozom ve 56 farklı gen bulunmaktadır.

Renk körlüğün en yaygın olan kalıtsal çeşitleri "deuteranomaliler" ve "protanomalilerdir" . Her ikisinde kişi yeşil ve mavi renkleri ayırt etmekte zorlanır.


Bazı ilaçların yan etkisiyle sonradan renk körlüğü olabilir.

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Neden Hıçkırırız?

Hıçkırık, diyafram kasının istemsiz bir şekilde kasılmasıdır. Bu kasılmaları, akciğerlerimize fazla havanın dolmasını engellemek için ses tellerinin aniden kapanması sonucu oluşan hıçkırığa özel olan

Aft Nedir? Aft Neden Oluşur?

Yanak ve dudağın ağız içi bölümlerinde meydana gelen aft, dil üzerinde ya da damakta da ortaya çıkabilir. Gri, sarı veya beyaz renklerinde leke halinde görülen bu problemler, daha çok kenarları kızarı

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn