OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANMANIN YOLLARI

Çoğu zaman kitap okumamız gerektiğini biliriz ve okumaya başlarız ancak 1 veya 2 gün yaptıktan sonra devamı gelmez yani alışkanlık haline gelmez. Peki kitap okumak nasıl alışkanlık haline getirilebilir bundan bahsedeceğim.

1)Size Hitap Etmeyen Kitapları Okumayın

Sırf birisi önerdiği için size hitap etmeyen kitapları okumayla başlamayın. Birisi önerdi diye bir kitap güzeldir diye bir şey yoktur. Öncelikle ne tür kitapları sevdiğinizi öğrenin.

2) Çabuk Bitecek Kitaplarla Başlayın

İlk başlarda çabuk bitebilecek, ince kitapları okuyun. Kitaplar bittikçe kitap okuma isteğiniz artacak ve kitap okumayı alışkanlık haline getirebileceksiniz.

3)Planlı Bir Şekilde Okuyun

Kitap okumak için bir plan yapın. Günde kaç sayfa okuyacağınız, nerede okuyacağınız, ne zaman okuyacağınız gibi şeyleri planlayın.

4)Hedef Koyun ve Kendinizi Ödüllendirin

Bir kitap okuma hedefi koyabilirsiniz (örneğin bu ay 2 kitap okuyacağım). Ve hedeflerinizi gerçekleştirdikçe kendinizi ödüllendirin. Böylece isteğiniz artacaktır.

5)Severek Okuyun

Sırf anlamanızı geliştirmek, hızlı okumak gibi nedenlerle veya birilerinin zorlamasıyla kitap okumayın. Kitap okumayı bir hobi olarak görün. Böylece sürekli okuma isteğiniz olacak ve alışkanlık haline getireceksiniz.

10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Neden Hıçkırırız?

Hıçkırık, diyafram kasının istemsiz bir şekilde kasılmasıdır. Bu kasılmaları, akciğerlerimize fazla havanın dolmasını engellemek için ses tellerinin aniden kapanması sonucu oluşan hıçkırığa özel olan

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn