NVIDIA'NIN ARM'Yİ SATIN ALMASI DEV ŞİRKETLERİ TEPKİSİNİ TOPLADI

NVIDIA'nın yarı iletken sektöründe önemli bir yere sahip olan Arm'yi bünyesine katmış olması, dev şirketlerin tepkisini topladı. Antitröst yetkililerini satın alıma müdahale etmeye çağırdı.

NVIDIA bundan 6 ay önce yarı iletken sektörü için Arm'yi satın aldı. 40 milyon dolarlık bu alım sürecinin 18 ay sürmesi bekleniyor.

NVIDIA yapay zekanın daha ileri gitmesi için Arm'yi aldı ve yapay zekanın ilerlemesini planlıyor ama bu alım sektördeki şirketlerin tepkisini topladı.

Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Google, Microsoft ve Qualcomm, NVIDIA'nın 40 milyar dolara Arm'yi satın almış olmasını protesto ettiler. Dev şirketler antitröst yetkilerinin müdahaleye etmeye çağırdı. Bu çağrıyı yapan kişiler kendilerini sürece aşina kişiler olarak tanıttı konuşmaları yasak olduğu için kim olduklarını açıklamadılar.


NVIDIA'NİN Arm'yi arasına katarak sektörü önemli bir şekilde etkileyecek. NVIDIA, dev şirketi bünyesine katarak Apple, Intel, Samsung, Amazon ve Huawei gibi şirketlerin yongalarını lisanslayan yapıda söz hakkına sahip oldu.

NVIDIA Arm'yi artık kontrol edebilme yetkisine sahipken rakiplerini teknolojiye erişimini sınırlayabilir veya bu teknolojilere erişim maliyetini artırabilir.

NVIDIA ve Arm arasındaki sözleşme daha bitmiş değil. Anlaşmanın tamamlanabilmesi için NVIDIA'nın ABD, İngiltere, Avrupa Birliği ve Çin'deki antitröst yetkilileri tarafından uzun bir süre incelenmesi lazım. Büyük teknoloji şirketlerinin yapacağı muhalefetse bu yerlerden onay kazanma sürecini zorlaştırabilir, hatta satın alımı tamamen engelleyebilir.

11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör