MIS C Sendromu Nedir?

Koronavirüsün beraberinde getirdiği hastalıklar artmaya devam etmektedir. Özellikle koronavirüse yakalanan çocuklarda görülen MIS C sendromu insanlarda endişe yaratmaktadır. Peki MIS C sendromu nedir?

Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ederken, virüsü atlatan hastaların peşini kolay bırakmıyor. Yeni tip koronavirüsüne maruz kalan çocuklarda virüsün bağışıklık sistemini tetiklemesine bağlı olarak MIS-C, yani “multisistem inflamatuar sendrom” görülebiliyor. Çocuklarda oldukça ağır seyredebilen bu sendrom, kontrol altında tutulmazsa hayati riskler taşıyabiliyor.

Peki MIS C sendromu nedir, belirtileri nelerdir?


MIS-C hastalığı koronavirüs enfeksiyonu geçirdikten 4-6 hafta sonra çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Belirgin bir şekilde yüksek ateş, birçok organda fonksiyon bozuklukları ve yüksek inflamasyon markerları ile seyrediyor. Nedeni tam bilinmeyen hastalığın altında otoimmün etiyoloji olabileceği düşünülüyor. Bu çocuklarda yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı, boğaz ağrısı, kusma, ishal, baş ağrısı, belirgin şekilde yorgunluk, halsizlik, bilinçte bozulma görülüyor. Aynı zamanda hastaların kan değerlerinde inflamasyon belirteçleri dediğimiz parametrelerde (CRP, Ferritin gibi) ciddi yükseklikler oluyor. Koronavirüs enfeksiyonunda kandaki lenfosit sayıları düşüyor ama MIS-C olgularında lenfositlerdeki düşüklük çok daha belirgin oluyor. Ayrıca hastalık ‘Kawasaki Sendromu’na da benziyor fakat ondan da görülme yaşının daha büyük çocuklarda da olması özelliği ile ayrılıyor. MIS C sendromu tedavisi:


MIS-C, tedavi edilmesi mümkün bir hastalıktır. İyi tedavi edildiğinde kalıcı hasar bırakmayan bu hastalık, tedavi edilmeyen kişilerde ise başta koroner damarlar olmak üzere birtakım ciddi sağlık problemleri oluşturabilir. Bu hastaların özellikle çocuk kardiyolojisi ve çocuk enfeksiyon hastalıkları gibi bölümler tarafından, hem tanı ve tedavi aşamasında hem de tedavi sonrası dönemde takip edilmesi gerekir.

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Aft Nedir? Aft Neden Oluşur?

Yanak ve dudağın ağız içi bölümlerinde meydana gelen aft, dil üzerinde ya da damakta da ortaya çıkabilir. Gri, sarı veya beyaz renklerinde leke halinde görülen bu problemler, daha çok kenarları kızarı

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn