KUTUP YILDIZINI NASIL BULURUZ ?

Kutup yıldızını bulmak için ilk başta Büyük Ayı Takımyıldızını bulmanız lazım.

Gözümüzün önünde Dünya'nın merkezinden ve kuzey kutbundan geçen bir doğru canlandırın. Kutup Yıldızı -ya da bilimsel adıyla Polaris- bu doğrultunun üzerinde kalır. Eğer Kuzey Yarım Küre’de yaşıyorsanız gece vakti gökyüzünde Polaris’in tespit ederek hangi yönün kuzey olduğunun tespit edebilirsiniz.


PEKİ SAYISIZ YILDIZIN ARASINDAN KUTUP YILDIZI NASIL BULUNUR ?


Bazı insanlar kutup yıldızını en parlak yıldız zannederler ancak kutup yıldızı en parlak yıldız değildir. Gökyüzünde Kutup Yıldızı’nı bulmak için en kolay yol önce Büyük Ayı Takımyıldızı’nı bulmaktan geçer. Büyük Ayı’yı meydana getiren yıldızlardan en parlak yedi tanesi gökyüzünde bir “kepçe” gibi görünür.

Bu kepçenin ağzının altında yer alan iki yıldız arasındaki mesafeyi bir birim kabul edersek, Polaris’i bulmak için bu iki yıldızın üzerinde yer aldığı doğrultuda 5 birim öteye bakmanız gerekir. Polaris, Küçük Ayı Takımyıldızı’nda yer alır.Polaris sadece içinde bulunduğumuz çağın Kutup Yıldızı’dır.

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Son 20 Yılın En Sessiz Yılı

Dünya geneli bir çalışma yürüten bilim insanları koronavirüs salgının insan aktivitesini azaltmasıyla verilerin ölçülmeye başlandığı son 20 yılın en sessiz yılının 2020 olduğunu açıkladı 33 ülkeden ul

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn