Koronavirüsün Yol Açtığı Yeni Hasar

Covid-19'u atlatan hastaların vücudunda yeni bir hasar daha ortaya çıktı. Virüsü hafif atlatan kişiler arasında yapılan bir araştırmada, virüsün akciğerlerin yanı sıra kalbide etkilediği ortaya çıktı. Hastalığı belirtisiz geçiren ve tedavi sonrası iyileşme döneminin 3'üncü-4'üncü haftasında incelenen kişilerin %60'ında kalp iltihabı görüldü.

Konuyla ilgili Prof. Dr. Özlem ESEN "Son 2-3 ayda kalp kası iltihabıyla bize başvuran genç hastalar var. Hastalığı sessiz dahi geçirseniz covid-19 sonrasında mutlaka kalp kontrolünüzü yaptırın" uyarısında bulundu. Covid-19'un vücutta en fazla akciğere zarar verdiği bilinse de yapılan araştırmalar diğer organlara da zarar verdiğini gösteriyor. Hastalığın yol açtığı en hayati tehlikelerden biri de kalpte yol açtığı tahribat. Almanya'da yapılan araştırma da bunu doğrular nitelikte.

Prof. Dr. Özlem ESEN araştırmayı değerlendirerek Covid-19 sebebiyle gerçekleşen ölümlerin arasında kalp hasarının da yer aldığını belirtti.

Son zamanlarda artan mutasyonlu virüs vakaları durumu daha da ciddi bir hâle getirdi. Lütfen eizlerde ihtiyacınız olmadığı sürece dışarı çıkmayın. Çıktığınızda ise iki maske kullanarak kendinizi daha iyi koruyun.


24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YENİ KISITLAMALARAI AÇIKLADI!

3,5 saat süren kabine toplantısından açıklama geldi Yeni risk haritası İşte ülkemize gelen yasaklar! -Lokanta ve cafeler renk ayrımı olmaksızın %50 kapasite ile çalışacak. -Ramazan ayı boyunca hafta s