Koronavirüsün Bulaşma Olasılığını Arttıran Davranışlar

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Uzmanı Eğitim Üyesi Dr. Rıdvan Karaali, korona virüsün bulaşma olasılığını arttıran alışkanlıkları açıkladı.

DIŞARIDA BULUŞMAYI FAZLA GÜVENLİ SANMAK

Alınan önlemler sonucunda kapanan kafe ve restoranlarda buluşamayanlar dışarıda buluşma imkânı buluyor ve maskesiz iletişim kuruyor. Ancak virüs açık havada da yayılıyor. Kapalı ortamlarda uzun süre bulununca virüs bulaşma olasılığı fazla olduğu gibi maske ve mesafe kurallarına uyulmadığı zaman açık ortamlarda da virüs bulaşabilir. Bulaşma olasılığını en aza indirmek için hijyen, mesafe ve maske kurallarına uyulması gerekir

MASKEYİ DOĞRU TAKMAMAK

İki çeşit maske bulunuyor. Tıbbi maske (profesyonel maske) ve bez maske. Tıbbi maskeler daha güvenli sayılabilir ama DSÖ bez maskelerinde güvenli olabileceğini bildirdi. Maskelerin güvenli olabilmesi için uygun şekilde takılması gerekir. Tıbbi maskeler çoklu kullanım için uygun olmayabilir. Takılmasının ardından geçen belli bir süre içerisinde değiştirilmesi gerekir. Maske çıkarılırken ön yüzüne temas edilmemeli, bağcık veya lastik kısımlarından tutularak çıkarılmalıdır. Maske üzerinde ıslaklık, yıpranma ve gözle görülür kirlenme olduğunda mutlaka değiştirilmelidir. Tıbbi maskeler tek kullanımlık olduğu için yıkanıp tekrar kullanılmamalıdır.

BEZ MASKEYİ YIKAYIP TEKRAR TEKRAR KULLANMAK

Bez maskeler kullanıldığı kumaşın kalitesine göre yıkanıp tekrar kullanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta maskenin kumaşının pamuktan yapılmış olmasıdır. Her ne kadar bez maskeler yıkanıp kullanılabilse de bu kural sonsuza kadar geçerli değildir. Her yıkama kumaş özelliğini yitirir. Bundan dolayı bez maskeler belirli sürelerde yenisiyle değiştirilmelidir.

MASKEYİ YANLIŞ MUHAFA ETMEK

Maske çıkarıldıktan sonra koruyucu kılıfı olmadan pantolonun veya ceketin cebine koyulmamalı sık sık kullanılan yüzeylere bırakılmamalıdır. Böyle yapıldığı taktirde virüsün yayılması sağlanır.

AKRABALARLA VE TANIDIKLARLA EV ORTAMINDA SIK SIK GÖRÜŞMEK

Salgının devam ettiği süre boyunca herkes virüsü yayma potansiyeline sahip. Bu dönemde akraba ziyaretleri ve öteki ziyaretler kısıtlama kapsamında diye değerlendirilmeli salgın kontrol altına alınana dek bu tür ziyaretler zorunlu olmadıkça yapılmamalıdır.

AŞI OLDUKTAN SONRA KORUNMA ÖNLEMLERİNE DİKKAT ETMEMEK

Bağışık birey sayısının artması durumunda virüsün bulaşma hızı azalır ve toplumda yayılması o kadar zorlaşır. Ülkemizde aşılama çalışmaları belirlenen risk gruplarına Ocak ayının ikinci yarısından itibaren yapılmaya başlandı ve hızla devam ediyor. Toplum içinde yayılmasının önüne geçilmesi için toplumun yaklaşık ⅔'ünün bağışık hale gelmesi gerekiyor. Aşılamanın başlamış olması, bireysel olarak aşılanmış olmamız, belli düzeylere ulaşıncaya kadar önlemlere uymamayı gerektirmez. Normal hayata en kısa sürede dönmek için bağışıklama devam ederken önlemlere de uymamız gerekiyor. Salgın kontrol altına alınana kadar aşılamanın yanı sıra maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaya devam etmemiz gerekiyor


16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör