KORKULARDAN NASIL KURTULUNUR ?

Çoğu kişi hayatta bir şeylerden korkar. Hatta bazı kişiler bir şeyin gerçekleşmeyeceğini bildikleri halde ondan korkarlar, korkularına engel olamazlar. Bu yazımda korkuları yenmek için neler yapılabilir bundan bahsedeceğim.


NOT : Bahsettiğim korkular sadece karanlık korkusu vb. değil,kalabalık önünde konuşmak gibi sizi strese sokan veya heyecanlandıran şeyler de olabilir.


KORKULARINIZIN ÜSTÜNE GİDİN

Evet, klişe ancak doğru olan bir şeydir. Korktuğunuz şeye kendinizi maruz bırakın ve yavaş yavaş ona alışın. İlk başlarda çok korkar, kaçınırsınız ancak üstüne gittikçe korktuğunuz şeye artık alışmaya başlarsınız.


NEFES ALIN,KAHVE İÇİN

Derin nefes almak ve kahve içmek stresli olduğunuz durumlarda veya korktuğunuz anlarda rahatlamanızı sağlar.


KORKUYA POZİTİF BAKIN

Yaşadığınız korkunun/stresin tecrübe edinmeniz gibi birçok pozitif yanı olabilir.Korku anında bu pozitif yanları düşünmek sizi rahatlatabilir.


GEÇMİŞİ UNUTUN

Korkularınızın en büyük sebebi geçmişte yaşadığınız kötü olaylar(alay edilme, başarısızlık, kaza geçirmek, aldatılmak...) olabilir.Bu yüzden geçmişi unutun ve eski şeylerin tekrar yaşanmayacağının farkında olun.


OLUMLU SÖZCÜKLER KULLANIN

Kötü düşünmek, olumsuz konuşmak(''Ben yapamam'', ''başarısız olacağım'' gibi) sizi strese sokar ve eğer o konuda başarısız olursanız korkunuz iyice artar.Olumlu şeyler söyleyerek kendinizi korktuğunuz şeyin olmayacağına ikna edin.


7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör