KENDİ KENDİNE KONUŞMAK FAYDA SAĞLAR MI ?

Kendi kendimize konuşmak garip gelebilir.Ancak yapılan araştırmalar kendi kendine konuşmanın hafızayı güçlendirdiğini, güveni artırdığını ve konsantre olmayı sağladığını gösteriyor.

Bu konuda yapılan bir deneyde kişilere bilgisayar ekranında bazı nesneler gösteriliyor. Bir grup nesnelerin adını sesli söyleyerek diğer grup sessiz kalarak bu nesneleri hatırlamaya çalışıyor. Sesli söyleyenlerin bu nesneleri daha sonra ekranda çok daha hızlı tespit ettikleri görülüyor.Bu deneyden çıkarabileceğimiz bir sonuç vardır.O da insanın kendi sesini duymasının hafızaya olumlu yönde etkileri oluyor.

Yapılan bir araştırma, kendi kendine konuşmanın kişiye kendini iyi hissettirdiğini ve kişiye güven verdiğini gösteriyor.Ayrıca konuşurken kişinin kendisinden ''ben'' diye söz etmesi yerine, ''sen'' veya ''o'' şeklinde söz etmesinin daha etkili olduğu söyleniyor.

Bu şekilde konuşmanın, stresli durumlarda daha iyi performans sergilemenin yanı sıra duyguları daha iyi kontrol etme ve daha mantıklı kararlar almaya yaradığı söyleniyor.

TABİİ HER İNSANDA KENDİ KENDİNE KONUŞMAK YARARLI DEĞİLDİR !

Farkında olmadan kendi kendine konuşan kişinin aslında toplumdan kendini soyutladığı ve kendine yeni bir dünya kurduğu,bu kişilerin aslında akıl hastalığı grubunda olan kişiler olduğu söyleniyor. Burada kişi ayrı bir dünyada yaşadığı için kendisine özel bir yaşam alanı oluşturuyor. Bu yaşam alanı dış dünyadan kopuk bir alan. O alanda hayalindeki objeler, insanlar ve nesnelerle konuşuyor.Bu durumda olan kişilerin tedaviye ve ilaç kullanıma ihtiyacı vardır.


59 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn