KANIMIZ KIRMIZI İKEN DAMARLARIMIZ NEDEN MAVİ VEYA YEŞİL GÖRÜNÜR ?


Her insanın kanı aynı renktir. Herkes 1 kere de olsa mutlaka hastanede kan vermiştir. PEKİ KAN VERİRKEN KAN KIRMIZI OLMASINA RAĞMEN DAMARLARIN NEDEN YEŞİL VEYA MAVİ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ ?

İŞTE BUNUN CEVABI

Aslında bu olay gözlerimizle ilgili.

Cildimiz ve cildimizde olan kan damarlarımızın mavi renklerde görünmesi, gözlerimizin rengi algılama refleksi ile ilgilidir.

Biraz bu konu biyolojiden uzaklaşıp fizik bilimine doğru yöneliyor.

Işık içinde bütün ana renkleri bulunduran farklı ısı ve şiddetteki dalga boylarına ayrılır.Farklı renkler farklı şiddetlere ve ölçümlenebilir dalga boylarına sahiptir.

Bu dalga boylarında olan kızıl ötesi ve mor ötesi aralığını gözlerimiz algılayamaz.

Işık geri yansırken dalga boyu düşük olan renkler parçalanırken, daha yüksek dalga boyuna yani enerjiye sahip olan mavi renk parçalanmadan yansır.İşte damarlarımızı mavi görmemizin temel nedeni budur.

Damarlarımızın yeşil olmasının sebebi ise Kanımızın içinde bulunan karbondioksit oranına bağlı olarak renği yeşile kaymaktadır. Bunun sebebi ise en yüksek dalga boyuna sahip olan mavi ve mor renkten sonra üçüncü sırada yer alan sarı renktir.

Damarlarımızda dolaşan kanın oksijen oranı yüksek ise dalga boyu yüksek olan sarı renk ile damarlardan yansıyan mavi renk kırmızıya döner. Bu durumun sonucunda kırmızı ve sarı renk karışınca damarlarımızdan gözümüze yansıyan renk yeşile kaymaktadır.

Damarlarımızı yeşil görmemizin sebebi de budur.

Ten rengimize göre damarlarımızın rengini farklı algılayabiliriz.

Ten rengimiz çok açıksa mavi algılayabiliriz. Bu durum ten rengimizin açıklığına ve koyuluğuna gore mavi ve yeşile kaymaktadır.

12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YENİ KISITLAMALARAI AÇIKLADI!

3,5 saat süren kabine toplantısından açıklama geldi Yeni risk haritası İşte ülkemize gelen yasaklar! -Lokanta ve cafeler renk ayrımı olmaksızın %50 kapasite ile çalışacak. -Ramazan ayı boyunca hafta s