KALİTELİ BİR UYKU İÇİN NELER YAPILABİLİR ?

Sabahları uyandığınızda kendinizi sanki hiç uyumamış gibi yorgun hissedebilirsiniz veya uykuya dalma süreniz çok uzun olabilir.Bunların önüne geçmek için birkaç öneride bulunacağım.


1)UYKUYA HAZIR OLDUĞUNUZDAN EMİN OLUN

Uykunuz gelmiyorsa uykunuzun gelmesi için yatağa girmeyin. Uykunuzun gelmesini bekleyin ve öyle yatağa girin. Eğer 45 dakika içerisinde uykuya dalamazsanız yataktan çıkın ve sakin bir müzik dinleyin veya kitap okuyun.


2)YATMA SAATİNE YAKIN SPOR YAPMAYIN

Gün içerisinde spor yapmak uykunuza yardımcı olabilir ancak yatma saatine yakın spor yapmanız uykunuzu kaçırabilir.


3)HER GÜN AYNI SAATTE YATIN VE AYNI SAATTE KALKIN

Uyuma ve uyanma saatlerinin aynı olması biyolojik ritmin bozulmasını engeller ve bu da her gün yattığınız saate yaklaştığınızda uykunuzun gelmesini sağlar. Böylece daha rahat bir şekilde uykuya dalarsınız. Uyanırken de bir alarma ihtiyaç olmadan uyandığınız için daha enerjik uyanabilirsiniz.


4)YEDİKLERİNİZE VE İÇTİKLERİNİZE DİKKAT EDİN

Çay, kahve, sigara gibi maddeler uykuya dalmanızı zorlaştırır. Alkol ise uykuya dalmanızı kolaylaştırır ancak kalitesiz bir uykunuz olacağından yorgun uyanırsınız. O yüzden yatmadan önce bu maddeleri kullanmamaya özen gösterin.


5)UYUDUĞUNUZ ORTAMA DİKKAT EDİN

Uyuduğunuz ortamda mümkün olduğunca açık teknolojik aletler bulundurmamaya çalışın. Uyuduğunuz ortamın sessiz ve karanlık olmasına dikkat edin. Bunların olmadığı bir ortamda uykuya dalmanız zorlaşır. Uykuya dalsanız bile pek kaliteli bir uykunuz olmaz.


19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör