İRADE GÜÇLENDİRME YOLLARI NELERDİR ?

Bir şeyi yapmaya karar veririz ancak birkaç gün sonra pes edebiliriz. Veya bağımlı olduğumuz bir şeyden kurtulmaya çalışırız ancak kurtulamayabiliriz. Peki bunları nasıl yapabiliriz, irademizi nasıl güçlendirebiliriz, bunlardan bahsedeceğim.

1) Hedef veya Motive Edici Bir Şeyler Bul

Eğer bir nedeniniz olmadan çalışırsanız o iş pek uzun sürmez çünkü ne için çalıştığınızı bilmezsiniz. Peki hedefiniz var ancak yine de çalışamıyorsunuz o zaman ne yapmalısınız?

İşte o zaman sizi motive edici şeyler bulabilirsiniz. Örneğin kendinize bir yol arkadaşı bulabilirsiniz. Sürekli birbirinizi destekleyip, birbirinizi motive edebilirsiniz.

2) Olumsuz Düşünme / Kendine Güven

Eğer daha işe başlamadan ''Benim iradem zayıf, ben yapamam'' dersen gerçekten de yapamazsın. İrade doğuştan gelen bir şey değildir sonradan güçlendirilir. Bunun için kendine güven ve yapabileceğine inan.

3) Bir Düzen Oluştur ve Kendine Zaman Ayır

Aslında belirli bir düzen ile çok rahatlıkla yapabileceğimiz işleri biriktiriyoruz ve daha zor bir duruma getiriyoruz ve bu da isteğimizin azalmasına, irademizin güçlenmemesine neden oluyor. Eğer belirli bir düzeniniz olursa hem işlerinizi halledersiniz hem de kendinize zaman ayırabilirsiniz. Eğer kendinize zaman ayırmazsanız sıkılır ve yaptığınız işi bırakabilirsiniz.

4) İstisnalardan Dolayı Pes Etme

Bazen bir şey yapmamız gerekir ancak o an başka bir işimiz çıkar veya nefsimize hakim olamayız. Böyle durumlarda pes etmek yerine o durumu telafi etmeye çalışmak en doğrusu olacaktır.

Örneğin, diyete başladınız ve çikolata yememeniz gerekiyor. Ancak dayanamadınız ve bir parça çikolata yediniz. Bu durumda ''Bir kere diyeti bozdum, daha devam edemem'' demek yerine aldığınız kaloriyi yakmak için spor yapabilirsiniz.


12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Neden Hıçkırırız?

Hıçkırık, diyafram kasının istemsiz bir şekilde kasılmasıdır. Bu kasılmaları, akciğerlerimize fazla havanın dolmasını engellemek için ses tellerinin aniden kapanması sonucu oluşan hıçkırığa özel olan

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn