HIZLI VE ETKİLİ ÖĞRENME : FEYNMAN TEKNİĞİ

Bir konuyu veya işi bazen çok geç anlayabiliyoruz hatta hiç anlayamıyoruz. İşte feynman tekniği de bunları engellemeye yönelik geliştirilen bir teknik.

Peki bu teknik nasıl uygulanır, kim geliştirmiştir gibi bazı konuların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.


Feynman Tekniğini Kim Geliştirmiştir ?

Tekniği geliştiren kişi Richard Feynman'dır. Richard Feynman; filozof, yazar ve nobel ödülü almış bir fizikçidir. ''Büyük öğretici'' olarak anılmaktadır.


Feynman Tekniği Nedir ?

Richard Feynman’a göre bilgi iki tipe ayrılır. Birinci tip, bilginin yalnızca tanımını bilmektir. İkinci tip ise o bilgiyi temelleriyle bilmektir.

Bu tekniğin asıl mantığı şudur : Öğrendiğiniz bir bilgiyi 6 yaşındaki çocuğa anlatabilecek kadar sadeleştirmektir. Einstein'a göre kişi bir bilgiyi 6 yaşındaki bir çocuğa anlatamıyorsa kendisi de anlamamış demektir. İşte teknik bundan ibarettir.


Feynman Tekniği Nasıl Uygulanır ?

Feynman tekniği 4 ana başlık ile uygulanır.

1) Konuyu Tanımlamak

Bir kağıda konunun başlığını ve bildiğiniz her şeyi yazın. Konu hakkında yeni şeyler öğrendikçe o kağıda yazmaya devam edin.

2) Sadeleştirmek

Bir konuyu çocuğa anlatırmış gibi konunun temeline inin. Zor konuyu bile çocuğun anlayabileceği şekilde sadeleştirmeye çalışın.

3) Neleri Bilmediğini Bilmek

Bir konuyu gerçekten öğrenmek için o konuda neleri bilmediğinizi, hangi noktalarda eksik olduğunuzu bilmek ve o eksiklikleri kapatmanız gerekir. Eksik olduğunuz yerleri kağıda yazın.

4) Anlatım

Konu bittiğinde ister sesli bir şekilde sanki karşınızda birileri varmış gibi, isterseniz de gerçekten konuyu bilmeyen birine anlatabilirsiniz. İlk anlatımlarda aldığınız notlar gözünüzün önünde bulunabilir.


22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör