ERTELEME HASTALIĞI (PROCRASTİNATİON) NEDİR ?

Gün içinde halletmeniz gereken işler olduğu halde yapmıyor ve ''sonra yaparım'' diyorsanız erteleme hastalığınız olabilir. Peki erteleme hastalığı tam olarak nedir, belirtileri nelerdir bunlardan bahsedeceğim.


Eğer bir iş yapmanız gerekiyor, sürekli erteliyorsanız ve bu durum günlük işlerinizin aksamasına neden oluyorsa erteleme hastalığınız var demektir.


Erteleme hastalığının bazı nedenleri:

1) İsteksizlik

2) İstenmeyen bir işin zorla yaptırılması

3) Başarısızlık inancı

4)Kötü zaman yönetimi

5) Bilgi eksikliği


Erteleme Hastalığı ile Nasıl Başa Çıkılır ?

1) En iyi zamanı bulun : Çalışmaya başladığınızda hiçbir şekilde rahatsız edilemeyeceğiniz bir zaman seçin (ör: sabah erken saatler).


2)İşleri parçalayın : Özellikle büyük işleri parça halinde çalışırsanız her küçük parçayı yaptıkça motive olursunuz ve ertelemeden işinizi bitirirsiniz.


3)Motivasyon : Yaptığınız işi neden yaptığınızı hatırlayın. Eğer bir nedeniniz yoksa kendinize bir neden veya hedef belirleyin. Bir hedef için çalışırsanız çalışmaya daha istekli olursunuz.6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Neden Hıçkırırız?

Hıçkırık, diyafram kasının istemsiz bir şekilde kasılmasıdır. Bu kasılmaları, akciğerlerimize fazla havanın dolmasını engellemek için ses tellerinin aniden kapanması sonucu oluşan hıçkırığa özel olan

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn