El Bileği Ağrısının Nedenleri

Vücudumuzun en çok kullandığımız organlarından biri olan ellerimiz ve bileklerimizde yaşanan ağrılar birçok hastalığın habercisi olabilir.

El bileği ağrısının nedenleri

1-Tendinit: Tendonlarda gerçekleşen enfeksiyon bileğinizin ağrımasına sebep olabilir. Böyle bir durumda bileğiniz ağrıdığı gibi ağrıyan bölge şişer.

2-Burkulma: El bileğinde ağrıya sebep olan en önemli nedenlerden birisi burkulmadır. Bilek etrafındaki ligamentlerin (bağ, doku) incinmesi sonucu gelişen bilek burkulmaların elin hareketlerini bir süre kısıtlar.

3-Karpal Tünel Sendromu: Bilekte bulunan sinirlerin hasar görmesi sonucu görevini gerçekleştirememesiyle ortaya çıkan sendrom, kol orta sinirinin bilek ekleminden geçtiği bölgede oluşur.

4-Eklem İltihabı (artrit): Eklem iltihabına sebep olan birçok şey vardır. El bileği ekleminde gerçekleşen artroza (kireçlenme) bağlı olarak gelişir. Eklemin çok zorlanmasından strese kadar pek çok neden eklemlerin iltihaplanmasını sağlayabilir.

5-Ganglion Kist: İyi huylu bir kist olan Ganglion Kist, içi sıvı dolu kapsüllerden oluşur. Bilek bölgesinde şişlikle kendini gösteren sendrom hacim olarak büyüse de vücutta öteki bölgelere sıçramaz.

6-Kırılmalar ve İncinmeler: En sık görülen bilek ağrısı nedenlerinden birisi ortopedik sakatlıklardır. Düşme, çekme, şiddetin sebep olduğu bilek kırılmaları, el hareketlerini oldukça kısıtlar. Özellikle spor yapanlarda aşırı ağırlık kaldırılması sonucu oluşan el bileği incinmesi yumuşak doku hasarı olduğu için uzun bir süre rahatsız eder.12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Son 20 Yılın En Sessiz Yılı

Dünya geneli bir çalışma yürüten bilim insanları koronavirüs salgının insan aktivitesini azaltmasıyla verilerin ölçülmeye başlandığı son 20 yılın en sessiz yılının 2020 olduğunu açıkladı 33 ülkeden ul

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn