Ders Çalışırken Müzik Dinlemek Faydalı Mıdır ?

Birçok kişi ''Ben müzik dinleyerek çalışınca daha çok verim alıyorum, müzik dinlemek odaklanmama yardımcı oluyor'' gibi bazı sözler söylüyor. Peki gerçekten müzik dinleyerek ders çalışmanın faydası var mı ?


Birçok kişi müzik dinleyerek saatlerce çalıştığı için müzik dinlemenin faydalı olduğunu düşünüyor.Aslında sessiz bir ortamda ders çalışmak daha faydalıdır ancak sınavdan önceki gün veya stresli olduğunuz bir gün müzik dinleyebilirsiniz. Ancak her müzik faydalı değildir. Bazı müzikler ciddi anlamda zarar verebilir.


Yanlış Müzik Türü İle Çalışmak

Müzik dinleyerek ders çalışmak sıkılmanızı önler bu yüzden daha uzun süreler boyunca ders çalışabilirsiniz ancak saatlerce ders çalışmak verimli çalışmak demek değildir. Amacınız uzun süre ders çalışmak değil verimli ders çalışmak olmalı.


Ayrıca müzikle soru çözmeye alışan kişiler sınavlarda zorluk çekebilirler çünkü müzikle soru çözmeye alıştıkları için ve sınavda müzik dinlemelerine izin verilmeyeceği için müziksiz kaldıklarında sınav anındaki performansları düşebilir.


Huzur Verici Müzikler / Doğa Sesleri Dinleyebilirsiniz !

Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, müziğin stresi azaltma konusunda yardımcı olduğunu kanıtlıyor. Ancak bahsedilen müzikler sözleri olan, fazla hareketli veya hüzünlü müzikler değil. Klasik müzik veya enstrümantal müziklerden bahsediliyor. Ayrıca bahsettiğim müzikler ile ders çalışmak uykuya yenik düşmenizi engeller.


Çalma Listesi Oluşturun

Her şarkı bittiğinde yeni şarkıyı açmak dikkatinizi dağıtabilir. Bu yüzden ders çalışmaya başlamadan önce çalma listeleri oluşturabilirsiniz.17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör