CLUBHOUSE ÇİN KULLANICILARINA DİNLENMESİNE KARŞI ÖNLEM ALMAYA BAŞLADI

Son dönemlerde en popüler ve yeni platform Clubhouse bir dizi ve güvenlik gizlilik zafiyeti ile mücadeleye etmeye başladı. Uygulamada Çin tarafından dinleniyor ihtimalini karşı önlemlerini almaya başladı.


Kullanıcılarına sesli konuşma üzerine kurulu bir sosyal medya deneyimi sunan Clubhouse son günlerde hızlı yükselişiyle bir anda gündeme oturdu ve AppStore'daki en popüler uygulamalar arasına girdi.


Bu hızlı yükseliş ardından uygulamayı kullanan kullanıcılar tedirgin edecek bir dizi bir güvenlik zafiyeti in olduğu ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen haberlere göre, uygulamada kullanıcı verileri Çin hükümetinin erişimine karşı korumasız durumda.


Stanford İnternet Observatory (SIO) tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir rapora göre Clubhouse'daki kullanıcı verileri Çin hükümetinin erişimi karşısında savunmasız durumda olabilir. Bunun sebebi ise uygulamaya altyapı sağlayan ve verileri bünyesinde barındıran Şanghay merkezli teknoloji şirketi Agora Inc. Ayrıca uygulamanın verileri de Çin'deki sunuculara aktarılıyor ve Çinli kuruluşlar tarafından yönetilen sunucular üzerinden yönlendiriliyor.

SIO'ya göre Agora Çin hükümetinin mevcut siber güvenlik yasalarına ve dolayısıyla hükümetin veri taleplerine uymak zorunda. Agora, ses veya herhangi bir veri depolamadığını iddia etse de yine SIO'ya göre bu Çin Hükümeti'nin istediği takdirde Agora'nın Çin'deki sunucularına erişerek veri depolamasının önüne geçmiyor.

SIO, yayınladığı raporda bu verilerin tüm kullanıcılar ve özellikle Çin'deki kullanıcılar için ciddi bir güvenlik riski oluşturduğunu söyledi. Uygulamada bulunan bazı güvenlik açıkları içinde Clubhouse ile bir raporda paylaşıldı.

Clubhouse güvenliğinin ve gizliliği korumak için harekete geçen Clubhouse açıklama yaptı. Önümüzdeki 72 saat içinde sorunu çözmek için ciddi adımlar atacağını açıklayan Clubhouse, yaptığı açıklamada "Stanford İnternet Observatory'nin'de yardımı ile veri güvenliğimizi güçlendirmemiz gereken bazı alanlar keşfettik. Gelecek 72 saat içerisinde veri şifrelemesi ve Clubhouse müşterilerinin verilerinin Çinli sunuculara düşmemesi için çalışmalarımızı yapacağız. Aynı zamanda durumu incelemek ve doğrulamak için harici bir güvenlik şirketi ile de çalışmayı planlıyoruz" sözlerini kullandı.

20 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör