CEP TELEFONUYLA İLETİŞİM NASIL SAGLANIR ?

Günümüzde akıllı telefon kullanım sayısı git gide artıyor ve artık kullanmayan kişi sayısı çok az. Artık insanlar iletişimini telefon üzerinde yapıyor eskisi gibi mektup yazıp yollamak yok. Artık teknoloji her geçen gün gelişiyor.

Peki biz bu iletişimi nasıl sağlıyoruz, karşı tarafa sesimiz nasıl gidiyor? İşte bunların cevabı.


İlk olarak normal telefonlarda nasıl iletişim sağladığımıza bakalım.

Normal telefonlar, insanların sesini ses enerjisinden mekanik enerjiye çevirir ve daha sonra elektrik enerjisine çevirip bakır teller üzerinden ulaşmak istediğimiz telefona aktarır. Çevirim işlemi o telefonda tersi olarak çalışır bu sefer. Telefon kullanan her ülkenin tabanı kablo ağları ile çevrilidir. Bu bakır tellerde her telefon için bir numara atayıp, hangi teller üzerinden bağlantı kurulacağını belirleyen bir santral merkezi vardır. Bakır teller arasında yönlendiriciler bulunur ve birçok tel birbiri ile bağlantılı olur. Santral sistemi biz ulaşmak istediğimiz numarayı tuşladığımızda hangi yönlendiriciler üzerinden kapalı bir devre oluşturulacağını belirleyip, karşı telefon meşgul değil ise bu devreyi oluşturur ve iletişime geçmemizi sağlar.


Cep telefonuyla nasıl iletişim sağlanır ?

Çağrı işlemlerini cep telefonu operatörlerinin sunduğu hücresel ağ sistemine  bağlanarak yapmaktadır.

Aslında cep telefonu iletişimi de sabit telefon gibi bakır tel ağını kullanır. Cep telefonları baz istasyonları ile radyo frekanslarını kullanarak iletişime geçer. Baz istasyonu ise bakır kablolar ile operatörün altyapısına bağlıdır. Radyo frekansları yayımı yaparak hücresel bir yapı oluşturur. Bu hücresel yapı belli bir alan ile sınırlıdır. Bu alan binalar gibi yapılarla azalabilir. Açık bir alanda hücresel alan 5 km yarıçapa kadar büyük olabilir. Şehir içinde ise 2 km yarıçapına kadar düşebilir. Cep telefonları bir baz istasyonuna bağlıyken onun kapsama alanı dışına çıktığında otomatik olarak uygun baz istasyonuna aktarılır. Bu olay, milisaniyeler içerisinde gerçekleştirildiği için telefon kullanıcısı bunun farkına varamaz. Baz istasyonu ile bağlantı kuran cep telefonu daha sonra santral merkezine bağlanır ve santral merkezi tarafından iletişim kurmak istediği telefonun bulunduğu baz istasyonuna ve oradan da cep telefonuna yönlendirilip iletişim kurulur.Cep telefonlarınız yan yana bile olsa bu işlemlerden geçmek zorundadır. Direkt olarak telefondan telefona, bu işlemlerden geçmeden iletişim kurulmaz.30 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör