BİR JAPON TEKNİĞİ : 5S İLE YAŞAM KALİTENİ ARTIR

5S metodu; düzensiz, disiplinsiz bir hayatı engellemek ve iş hayatında daha başarılı olmak için kullanılan bir tekniktir.


5S metodu ''s'' ile başlayan 5 kelimeden (seiri, seiton, seiso, seiketsu, shitsuke) oluşur. Şimdi bu 5S metodu nasıl uygulanır bundan bahsedeceğim.


1) SEİRİ - AYIKLAMA(SINIFLANDIRMA)

Çok yer kaplayan ancak hayatınızda pek işinize yaramayan eşyaları çalışma ortamından uzaklaştırın. İşinize yarayan eşyaları çalışma masanızda bulundurun.

2) SEİTON - DÜZEN(LEMEK)

Aradığınız eşyayı kısa sürede bulmak, enerji ve zaman kaybetmemek için eşyalarınızı bir düzene koyun. Bunun sayesinde işleriniz sırasında harcadığınız zaman ve enerjiyi en aza indirerek verimliliğinizi artırabilirsiniz.

3) SEİSON - TEMİZ(LEMEK)

Çalışma ortamınızı her türlü dağınıklık veya kirlilikten arındırın. Temiz ve düzenli bir ortam çalışma isteğinizi artırarak çalışmadan aldığınız verimi de artıracaktır. Ayrıca olası iş kazalarını da önlemiş olacaksınız.

4) SEİKETSU - STANDARTLAŞTIRMA(SÜREKLİLİK)

Yapılan değişiklikler, görev dağılımları gibi iş ile ilgili alınan kararlar sürekli uygulanmalı ve bunun dışına çıkılmamalıdır.

5) SHİTSUKE - DİSİPLİN

Bir işin sürekli olması için verilen görevlerin uygulanıp uygulanmaması gibi birçok şey denetlenmelidir.

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Neden Hıçkırırız?

Hıçkırık, diyafram kasının istemsiz bir şekilde kasılmasıdır. Bu kasılmaları, akciğerlerimize fazla havanın dolmasını engellemek için ses tellerinin aniden kapanması sonucu oluşan hıçkırığa özel olan

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn