BEYNİN BÜYÜKLÜĞÜ IQ'YU ETKİLER Mİ ?

Bütün yaşamımız boyunca, yatarken, düşünürken beynimiz hep çalışır.


Peki bügüne kadar hiç düşündünüz mü insanların lbeynininbüyüklüğünün IQ ile ilgisi var mı?

HADİ HEP BERABER BAKALIM İnsanların bu kadar başarılı olması diger türlere göre daha zeki olması ile ilişkilendirir. Beynin büyüklüğü ile zeka arasında bir ilişki yoktur. Bir insanın kısa boylu ve cüce olduğu için beyninin küçük olması ve büyük olması onun daha zeki veya daha az zeki olacağı anlamına gelmez.

BUNU BİR DE İNSAN DIŞI VARLIKLARLA ÖRNEK GÖSTERELİM Yunusların beyinleri yaklaşık 1400 gram insanların beyinleri ile hemen hemen aynı büyüklüktedir. Fakat zeki olmalarına rağmen yunusların insanlar kadar zeki oldukları söylenemez. Sekiz kilogramlık beyne sahip balina türlerinin ise genel olarak yunuslar kadar zeki olmadığı düşünülür. Bir canlının daha zeki olması beynin büyüklüğüne bağlı degil beynin kütlesinin canlının toplam kütlesine bağlıdır. Seksen kilogram olan bir insanda bu oran bire atmış iken diğer memeli hayvan türlerinde bire yüz seksene kadar düşer. Kuşlarda ise beynin kütlesinin canlının toplam kütlesine oranı yaklaşık olarak sadece bire iki yüz yirmidir. Beynin kütlesinin canlının toplam kütlesine göre büyük olması, beynin daha büyük kısmının hafıza, düşünce, iletişim gibi entelektüel çaba gerektiren işlere odaklanmasını sağlar. Bu da canlının daha zeki olur.

11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Neden Hıçkırırız?

Hıçkırık, diyafram kasının istemsiz bir şekilde kasılmasıdır. Bu kasılmaları, akciğerlerimize fazla havanın dolmasını engellemek için ses tellerinin aniden kapanması sonucu oluşan hıçkırığa özel olan

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn