Beynimiz Zamanı Nasıl Algılar?

Bazı zamanlar zamanın nasıl geçtiğini anlıyamayız. Akşam olduğunda biz hayla günün ortası gibi hissederiz. Bazende bankada sıra beklerken, kuaförde sıra beklerken zaman bir türlü geçmez.


Ozaman beynimiz zamanı nasıl farklı biçimlerde alğılar?

Günlük hayatımızda zamanı ölçmek için saatleri kullanırız. Oysa beynimiz saati, dakikayı, saniyeyi, saliseyi alğılıyamaz.

Vücuttaki birçok biyolojik saatlere göre düzenlenir. Örneğim, vucut sıcaklığı, kan basıncı, biyolojik saate göre hesaplanır.

Vücut saatlerin biride "sirkadiyen" dir. Güneş’in doğuşuna ve batışına yani aydınlık ve karanlık döngüsüne göre “ayarlanır”. Vücutta gerçekleşen iç süreçler de biyolojik saatlerin “ayarlanmasında” görev yapar.

Bu sabah kalktıktan sonra ne yaptınız desek muhtalemen yataktan kalktığınızı, yüzünüzü yıkadığınızı, kıyafetlerinizi değiştirdiğinizi ve kahvaltı yapıp evden çıktığınızı söylerdiniz. Yani sabah yaşadıklarınızı gerçekleşme sırasına göre hatırlardınız. Çünkü beynimiz anılarımızı hafızaya kaydederek meydana gelen zamanlarıda dikkate alıyor. Bu durum beyinde zaman algısının oluşmasını sağlayan bir iç mekanizmanın var olduğunu gösteriyor. Ama bu mekanizma zamanı günlük hayatta kullandığımız saatlerdeki gibi standart bir ölçüye göre kodlanmıyor. Araştırmalar bu mekanizmada beynin hipokampus bölgesinde bulunan bazı sinir hücrelerinin -zaman hücreleri olarak isimlendirilir- belirli bir görevi yerine getirirken olayların sıralamasını hatırlamanın gerektiği durumlarda belirli zaman aralıklarında aktifleştiğini gösteriyor.

Beynimizin hafıza bölümünde sorumlu olan "entorhinal korteks" olarak adlandırıldığı bölğede gerçekleşme zamanını algılamamızı sağlayan sinir hücrelerinin oluşturduğu bir ağ keşfedildi. Bu ağ deneyimlerimizi ve anılarımızı zaman alğısını oluşmasını sağlıyor.

Beyindeki zaman algısı henüz tam anlamıyla aydınlatılabilmiş değil. Şizofreni, depresyon gibi bazı psikiyatrik bozuklukların zaman algısında sapmalara neden olduğu biliniyor. Yapılan bu araştırmalar ileride beynimizin zaman algısının oluşma mekanizmasının anlaşılmasına ve zaman algısında sapmaya neden olan bozuklukların tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör