BEBEKLER BİR DİLİ NASIL ÖĞRENİR ?

Her bebek dili o dili duyarak ve çevresindeki insanlarla iletişim kurmaya çalışarak öğrenir.Bebeğin o dili duyması anne karnında başlar.


Bebekler önce çevrsindeki insanlarla ağlama,mırıldanma şeklinde iletişim kurar.6.aydan itibaren bazı sesleri art arda getirerek tekrarlar.(örn: ba-ba ma-ma)Ancak bunlar anlamlı sözcükler değildir.Sadece ses denemeleridir.

Bir bebek ilk 18 ayında 20 ile 50 arasında sözcüğe sahip bir sözcük dağarcığına sahip olurlar.


2 yaş civarında bebekler kelime dağarcıklarına günde 10 kelimeye kadar ekleme yapabilirler.Çocukların dili bu kadar hızlı öğrenmesi ''Hebbian öğrenme'' olarak tahmin ediliyor.Hebbian öğrenme iki nöronun birlikte aktif olması ile aralarındaki bağlantının kuvvetlenmesi durumudur.


Bir bebeğe bir cismin ismi söylendiğinde onun rengi mi , boyutu mu , şekli mi olduğunu bebek bilemez.Ancak o kelimeyi daha sonradan birçok kez duyunca o kelimenin ne olduğunu anlar.


Bebekler 2 yaşına geldiğinde anlaşılırlık düzeyi %26 ile %50 arasındadır.3 yaşında bu oran %71-80’e, 4 yaş civarındaysa %100’e yaklaşır.

İlk başta eylemsiz cümleler kurarlar.''Anne top'' gibi . Sonrasında eylemi olan cümleler kurmaya başlarlar.


5 yaşına erişen bir çocuk normal dil ve konuşma gelişimi gösteriyorsa konuşma seslerinin hemen hepsine sahip olması ve bir yetişkinin konuşmasına yakın bir dile sahip olması beklenir.

49 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn