ASLINDA YARARLI OLAN 4 YİYECEK

Patlamış mısır

Belki de en fazla şaşıracağınız yiyecek olan patlamış mısır sanılanın aksine yararlı bir yiyecektir. Patlamış mısır, tam tahıl ve lif açısından oldukça zengin bir besindi. Tabii tereyağı ve tuz ile kaplı olmaması gerekiyor. Buharda patlatılan sade ve doğal mısırın bir bardağı sadece 30 kalori ediyor. Yerken hoşunuza gitmeyen kabuklar ise antioksidanlar açısından oldukça zengin. Sade olmasından hoşlanmıyorsanız, hafifçe deniz tuzu serpip çok az miktarda yağ koyarak damak tadınıza daha uygun hale getirebilirsiniz.

Çikolata

Fazla tüketimi obeziteye yol açtığı için zararlı olduğunu düşündüğümüz çikolata, bilinçli bir şekilde tüketildiği zaman vücutta stresi yok eden kortizon hormonunun salgılanmasını sağlar. Vücutta enerji üretimi sağlayan çikolata ayrıca kan basıncı ile kolesterolü düzenleyip beyni daha hızlı çalıştırıyor.

Konserve fasulyeler

Konserveler kuru bakliyatlara göre daha fazla sodyum içerse de, besin değerli genel olarak aynıdır. İçerdikleri kalori miktarları eşittir. Fazla sodyumdan kurtulmak için fasulyelerin içindeki suyu süzüp fasulyeleri iyice yıkayın. Böylece fazla sodyumun minimum %40'ından kurtulmuş olursunuz.

Konserve ton balığı

Konserve ton balığı taze balık kadar sağlıklıdır. Konserve ve taze balık neredeyse aynı oranda protein içerir. Ton balığı ne kadar tüketilirse tüketilsin, cildi ve saçları sağlıklı tutan OMEGA-3 yağ asitleri açısından oldukça zengindir.

18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Neden Hıçkırırız?

Hıçkırık, diyafram kasının istemsiz bir şekilde kasılmasıdır. Bu kasılmaları, akciğerlerimize fazla havanın dolmasını engellemek için ses tellerinin aniden kapanması sonucu oluşan hıçkırığa özel olan

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn