Amerika' lıların Tuhaf Alışkanlıkları

Amerika hem gezmek hem de yaşamak isteyenler açısından bir çok insanın rüyasını süslüyor. Fakat orada kendinizi alıştırmanız gereken tuhaf alışkanlıkları şimdiden sizin için sıraladık.

Porsiyon Büyüklüğü

Amerika’da obezitenin bu kadar yaygın olmasının faili en az fast-food kültürü kadar porsiyonların büyük olmasıdır. Aslına baktığımız zaman porsiyon büyüklüğü veya gramajı her ne kadar göreceli bir kavram olmasına rağmen, Amerika porsiyon büyüklüğü açısından kendini kanıtlamış bir durumda. Pek çok turist buna alışkın olmadığından, restoran sahipleri bu duruma basit ama kârlı bir çözüm bulmuş. Siparişi verdiğiniz yemeği iki kişi yemek istiyorsanız, ortalama 2-3$ arasında bir ek ücretle ikiye böldürebilirsiniz.

Yani Amerika ya gidip gezerken de fit olurum diyorsanız bu maddeye dikkat etmenizi öneririm.

Tarih Yazım Sırası Tarih formatı Amerika’ya giden turistler için bir kabus olabiliyor. Dünyanın pek çok ülkesinin kullandığı gün/ay/yıl formatının aksine Amerika’da ay/gün/yıl şeklinde karışık bir format kullanılıyor. Bu durum özellikle ayın ilk günlerinde alışkın olmayanlar için karışıklığa sebep oluyor.

Bu alışkanlığın aslında temelinde yatan sebep, sözlü kullanımın yazıya geçirilmiş olması. Amerikalılar 18 Ağustos demek yerine Ağustos’un 18’i demeyi tercih ediyorlar. Bu kullanım şekli, tarih yazım formatına olduğu gibi dahil edilmiş. Amerika’da Metrik Sistemin Kullanılmaması

Günümüzde kullanılan ölçü birimleri, pek çok ülkede olduğu gibi metrik sistem ancak ABD hala birimleri kullanmamak konusunda direnmeye devam ediyor. Geçmişte her ne kadar bilim insanları tarafından metrik sisteme geçiş önerisi sunulsa bile, bu öneriler pek dikkate alınmadı. Bu durum ticaret ve bilim açısından zaman ve enerji kaybına sebebiyet veriyor. Sadece gezi için gidenler bu durumdan fazla etkilenmeyebilir.

Ürün Etiketlerine Kasada Eklenen Vergi

Amerika’da uygulanan vergi sistemi bildiğimizden biraz farklı. Bunun en temel nedeni, vergi yüzdelerinin eyaletten eyalete değişiklik göstermesidir. Bu durumdan dolayı market raflarında ürünün vergisiz tutarı belirtilmektedir. Kasaya gittiğinizde, o eyalette bulunan vergi oranında tutar, fiş veya faturanıza eklenmektedir.

Örnek vermek gerekirse, New York’ta aldığınız bir ürün için %4 ile %8 arasında bir vergi ödemeniz gerekirken, Washington DC’de bu oran %6.5 ile %10.5 arasındadır. Konu hazır vergilendirmeye gelmişken miras bırakanlara uygulanan vergi sisteminden bahsetmesek olmazdı. Eğer Amerika’da yaşıyorsanız ve bir Amerikan vatandaşı size miras bırakıyor ise bu miras belirli bir vergilendirmeye tabi tutuluyor. Bu oran %18’den başlayarak %40’a kadar çıkmaktadır. Ama merak etmeyin yinede orada burada ki kadar fazla fiyatlar biçilmilmiyor ;) Fıstık Ezmesi Çılgınlığı

Amerika’da karşılaşacağınız tuhaf alışkanlıklar serisinin bir diğeri ise tüketilen fıstık ezmesi miktarı. Fıstık ezmesini neredeyse herkes tüketiyor, herkes seviyor. Yapılan araştırmalara göre Amerikalıların %94’ünün evinde en az bir kavanoz fıstık ezmesi bulunuyor. Bu vazgeçilmez ürün özellikle kahvaltıda neredeyse her evde tüketiliyor. Öyle ki yapılan araştırmalarda özellikle okula başlayan çocuklarda görülen fıstık ezmesine bağlı alerji oranının arttığı biliniyor. Farklı türleri bulunan bu ürün kelimenin tam anlamıyla Amerikalıların bir vazgeçilmezi. İşte "vay be " diyeceğiniz bir başka madde.

Bardakta Buzun İçecekten Daha Fazla Olması

Kim içeceğini soğuk istemez ki? Özellikle yaz aylarında soğuk içeceklere ilgi duymanın yanı sıra çoğu fast-food restoranı, kahve zincirleri veya kafelerde içecekler buz ile servis edilmekte. Amerika’da bu durum biraz fazla abartılmış olacak ki, bu konu hakkında açılmış binlerce dava var. Bu davaların ortak noktası ise, servis edilen içeceğin içine konulan buzun aşırı derecede fazla olması. Öyle ki, içecekler servis edilmeden önce bardaklar ağzına kadar buz ile doldurulup, içecek daha sonra eklenmektedir.

ABD’de Stacy Pincus, bu duruma canı çok sıkılmış olacak ki, dünyaca ünlü kahve devi Starbucks’a 5 milyon dolarlık tazminat davası açmıştı. Davacı Pincus, reklamlarda gösterilenin aksine kahvelere aşırı derecede buz konularak içecek maliyetinden kar ettiği yönünde şikayetçi olmuştu.

Yemeğiniz Biter Bitmez Hesabı Tutuşturma

Bizim toplumumuzda her ne kadar bu durum, müşteriye bir an önce kalkması için mesaj gibi görülse de, Amerika’da bu durum aslında çok normal. Yemeğiniz biter bitmez garsonlar size hesabı sunuyor. Neden olduğu bilinmez ancak bu alışkanlık yabancılar tarafından şaşkınlıkla karşılanabiliyor.

Amerika’da karşılaşacağınız tuhaf alışkanlıklar serisini sizler için derledik. Umarım beğenirsiniz.

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör