AKARYAKIT İSTASYONLARINDA YENİ NESİL ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLARIN KULLANILMASI ZORUNLU OLDU!

Akaryakıt istasyonlarının genel işleyişi ile ilgili önemli bir değişiklik yapıldı. Yürürlüğe giren değişiklik, akaryakıt istasyonlarında yeni nesil ödeme kaydedici cihazların kullanılmasını zorunlu oldu artık.

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğ'indeki değişiklikle akaryakıt satışı yapan işletmeleri ilgilendiren bir gelişme yaşandı. İlgili tebliğde yer alan bilgilere göre işletmeler bundan sonra, mevcut ödeme kaydedici cihazları yeni nesil ürünlerle değiştirmek zorunda olacaklar. Resmi gazatede yer alan bilgiye göre akaryakıt istasyonları, eski nesil elektronik kayıt ünitesi olmayan ödeme kaydedici cihazlar, 30 Haziran'a kadar eski nesil elektronik kayıt ünitesi olan ödeme kaydedici cihazlar ise 31 Aralık tarihine kadar yeni nesil cihazlar ile değiştirilmek zorunda. Böylelikle güvenliği iyileştirilmiş ve anlık veri aktarımı yapabilen kaydediciler, Türkiye genelinde kullanılmaya başlayacak.

İlgili tebliğde yapılan düzenleme ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından onaylanmış olup bugün kullanılmakta olan pompa ödeme kaydedici cihazların satış ve devirleriyle ilgili de yasaklama getirildi. Düzenlemeye göre elektronik kayıt ünitesi bulunmayan pompa ödeme kaydedicilerin satış ve devirleri bugün, elektronik kayıt ünitesi olan ödeme kaydedicilerin satış ve devirleri ise 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla yasaklandı.

Yapılan düzenlemeyle kullanılmaya başlayacak olan yeni nesil ödeme kaydediciler, araç yerine bidon ya da varil gibi taşıma araçlarıyla yapılan satışlar için de özel bir modül içerecek. Buna göre vatandaşlar, akaryakıt istasyonuna gittiklerinde TC kimlik numarası ya da vergi numarası gibi resmi bilgilerini işletecekler.

12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn