3D Yazıcı İle Yapılan Ev Satışa Çıkarıldı

Gelişen teknoloji, insanın hayatına hiç hayal edilemeyen alanlarda yenilikler sunuyor. 3D yazıcı ile yapılmaya başlayan evlerde bunlardan biri. İnşaat ustasına gerek duymadan üç boyutlu yazıcılarla ev inşa edildiğini görüyoruz. Şimdi ise ABD’de bu yöntemle yapılan bir ev satışa çıktı.

New York’ta konumlanan bu ev New York merkezli S-Squared 3D Printers’ın bir dalı olan SQ4D tarafından inşa ediliyor. Hemen hemen 140 m2lik yaşam alanına sahip bu ev 3 yatak odası, 2 banyo, çeyrek dönümlük bir arsa üzerinde yapılan bir garaj bulunuyor.

AYNI KAPASİTEYE SAHİP EVLERDEN %50 DAHA UCUZ

Ev 300 bin dolara bir emlak alım-satım sitesinde satışa çıkarıldı. Satışa çıkarıldığı sitedeki yerdeki öteki evlerle arasında büyük fark bulunuyor. Evi gösteren emlakçıya göre bu ev bu eve benzer yeni inşa edilmiş evlerin maliyetinin %50 altına bir fiyatına satılıyor.

GELENEKSEL İNŞAATTAN 3 KAT DAHA HIZLI, MALİYETLERDE %70 AZALMA

SQ4D’nin web sitesi normal inşaatlardan 3 kat daha hızlı olan bu işlemin %70 daha uygun olmasının yanı sıra sadece 3 işçiyle yapıldığını söylüyor.

SQ4D evlerin düşük karbon ayak izine sahip olduğunu söylüyor. Çünkü 3D yazıcı için gereken voltajın sıradan bir saç kurutma makinesi ile hemen hemen aynı olduğunu söyleniyor. Ayrıca evler inşa edilirken sürdürülebilir yapı malzemeleri kullanılıyor ve sıfır atık için tam spekifikasyonlara göre hesaplanıyor.


13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör