2020 Yılında Bulunan Bilimsel Buluşlar

İnsanlık tarihinin en kötü yıllarından biri olan 2020 bilim dünyasın için yeni kapılar araladı. 2020 yılında bulunan bilimsel buluşlar 2020 yılına damga vurdu.

1-iki Türk bilim insanı tarafından geliştirilen ilk m-RNA tabanlı aşı bulundu

Almanya’nın Mainz Üniversitesinde deneysel onkoloji uzmanı Prof.Dr. Uğur ŞAHİN ve eşi Dr. Özlem TÜRECİ tarafından geliştirilen aşı için gerekli olan m-RNA, BioNTech Laboratuvarlarında üretildi.

2-Yapay zeka yardımıyla kanser tanısı gerçekleştirildi

İngiltere’de Deep Mind adlı yapay zeka sistemi kanser tanısı yapmayı başardı

3-Nanoteknoloji ile uzaktan kontrollü hormon salgılama tekniği

ABD’de bilim insanları manyetik nano parçacıklar yardımıyla adrenal bezini uyararak adrenalin ve kortizon hormonları üretmeyi başardı.

3-Röntgen film çekimleri için 100 kat daha hassas algılayıcı geliştirildi

ABD'de Los Alamos Ulusal Laboratuvarı ile Argonne Ulusal Laboratuvarı'nın ortak araştırmaları sonucunda perovskit adlı kalsiyum titanat mineralinden ince filmler üretildi. Perovskit ince filmler kullanılarak dışardan enerji verilmesine gerek bırakmayan X-ışınları algılayıcıları yapıldı.

4-Düz şeffaf plakadan panoramik mercek yapıldı

ABD'de fotoğraf çekerken geniş açıyla panoramik görüntü alabilmek için kullanılan ve balıkgözü olarak bilinen mercekler gibi görüntü almayı sağlayan düz bir mercek yapıldı.

5-Dünyada ilk kez oda sıcaklığında süper iletken yapıldı

ABD’de hidrojen, karbon ve kükürt elementlerinden sentezlenen madde ile oda sıcaklığındaki ilk süper iletken üretildi.

6-Bazı canlı bitkilerin sürekli ışık saçması sağlandı

Rusya’da bilim adamları bazı mantarların parlamasını sağlayan biyolümünesans özelliğinin öteki bitkilerde de kullanılabileceğini belirledi. Ardından parlama özelliği olan mantarlardan alınan DNA'ları uygun bitkilere aktararak onların da parlak ışık saçması sağlandı.

7-Avustralya'da tek bir optik yonga ile internet hız rekoru kırıldı

Avustralya'daki Monash, Swinburne ve RMIT üniversitelerinin ortaklaşa yürüttüğü araştırma sonucunda mikro-tarak adı verilen optik yonga ile internette hız rekoru kırıldı. Bu rekor sırasında, veri aktarma hızı saniyede 44,2 terabit düzeyine ulaştı.

8-İlk kez iki atomun birleşmesi ve ayrılması görüntülendi

Alman ve İngiliz iki bilim adamı iki atomun birleşmesini ve ayrılmasını canlı gözlemlemeyi başardı.

9-Güneşin görünür bölgedeki tüm ışınlarını kullanma olanağı doğdu

ABD'de bilim insanları, güneş ışınlarının görünür bölgesindeki tüm ışınların enerjisinin kullanılmasını sağlayan bir molekül geliştirdi. Böylece ilk kez güneşin görünür bölgedeki tüm ışınlarını kullanarak elektrik üretilmesi ve aynı anda üretilen elektrikle hidrojen gazı elde edebilmeleri mümkün oldu.

33 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör