1952 Yılında Keşfedilen Elementin Sırrı Çözüldü

Yaklaşık 100 yıl önce 1921 yılında Nobel ödülü alan Albert Einstein bunun ardından nükleer füzyon ve fisyonla ilgili teoriler geliştirdi. Einstein’ın keşifleri nükleer enerji ve nükleer silah teknolojisinin gelişmesine yol açtı. Bu gelişmelerle 1952 yıllında yapılan hidrojen bombasının denenmesinin ardından oluşan enkazda, bilim insanları tarafından Albert Einstein’ın adının verildiği “Einsteinium” elementi keşfedildi.

Einstein’ın Nobel Ödülünü kazanmasından 100 yıl sonra Einsteinium elementinin sırrı çözüldü. Stanford Üniversitesi bilim insanları nihayet bulunması zor ve oldukça radyoaktif elementin kimyasal davranışını ilk kez inceledi. Yapılan çalışmaların periyodik tabloya olan bakış açımızı ve yeni elementlerin keşfedilmesini sağlayabileceği ifade edildi.

Einsteinium elementinin şimdiye kadar sadece 200 atomu bulundu bu onun ne kadar nadir bulunduğunu gösteriyor.

Bilim insanları, sonunda Einsteinium elementinin atomları ile çevresindeki diğer atomlar (karbon, nitrojen, oksijen vb.) arasındaki bağ mesafelerini ilk kez ölçmeyi başardı. Bu durum bilim insanları Einsteinium içeren diğer bileşik kombinasyonlarının neye benzeyebileceğini tahmin edebileceği ve mevcut kimya bilgilerine yeni kombinasyonlar eklenmesi anlamına geliyor.

Einsteinium elementinin sırrının çözülmesi getirdiği sonuçlarla birlikte yeni bir periyodik tablo ihtiyacını ortaya çıkardı.

16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör